Każda kobieta, która pragnie posiadać zdrowe i piękne paznokcie, oprócz odpowiedniej ich pielęgnacji, powinna również zadbać o stan skórek wokół nich. Ze względu na wykonywanie codziennych czynności, są one narażone na powstawanie ciągłych urazów, takich jak zadzieranie się, pękanie czy wysuszanie. Uszczerbki spowodowane mogą być nieregularnym nawilżaniem skórek, zbyt częstym lub zbyt głębokim wycinaniem, a także kontaktem z chemicznymi detergentami.
Jakie są przyczyny zniszczenia skórek przy paznokciach?
Wysuszone i odstające skórki wokół paznokci mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej powstają z powodu zaprzestania regularnej pielęgnacji dłoni lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków, zwłaszcza tych z zwartością chemii. Nierzadko pojawiają się również w wyniku niepoprawnego wykonywania manicure, tj. zbyt głębokiego i zbyt częstego wycinania.
Szkodliwe związki chemiczne, które wpływają na zniszczenie skórek, występują nie tylko w kosmetykach (zmywacze, lakiery), ale także w detergentach, których używany do wykonywania codziennych czynności, np. preparatach przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. Ze względu na to, specjalistki z dziedziny kosmetyki, polecają zakładanie gumowych rękawiczek podczas zmywania naczyń i sprzątania.
Wysuszanie się skórek często powodują też naturalne (genetyczne) skłonności do wysuszania się skóry, uczulenia i alergie, a także choroby skórne, np. atopowe zapalenie skóry lub rogowacenie. Warto również wspomnieć, że w celu utrzymania odpowiedniego stanu paznokci i dłoni (również skórek przy nich), powinno się zadbać o stosowanie odpowiedniej diety składającej się z produktów z zawartością witaminy A, E i B.
Zadzierające się skórki przy paznokciach- jak o nie dbać?
Jak wyżej wspomniano, poprawnie dobrana dieta może mieć duży wpływ na kondycję skórek od paznokci. Oprócz produktów z zwartością witamin, ważne jest też regularne codzienne nawadnianie organizmu (obowiązkowo należy wypijać min. 5 litrów wody, gdzie nie powinno się brać pod uwagę płynów typu: herbata, kawa, zupa itp.).
Ciekawostką jest fakt, iż mimo że cały ludzki organizm składa się z wody i niezbędne jest dostarczanie jej odpowiednich ilości od wewnątrz, od zewnątrz może uszkadzać ona stan skóry na dłoniach. Dlatego też po każdym myciu rąk, zmywaniu naczyń i w przypadku innego dowolnego kontaktu rąk z wodą, niezbędne jest dokładne wysuszenie ich i stosowanie kremu nawilżającego, w szczególności na noc (w tym wypadku poleca się krem z mocznikiem).
Warunki atmosferyczne to jeden z głównych czynników wysuszających dłonie, a więc również skórek wokół paznokci. Gorące słońce czy mróz mogą powodować zadzieranie się i odwadnianie skóry. W celu uniknięcia tych problemów, latem warto nawilżać dłonie kremem przeciwsłonecznym, a zimą tłustym balsamem. Należy również zawsze nosić rękawiczki, które ochronią dłonie przed działaniem niskiej temperatury.
Często wykonując manicure, zapominamy o tym, iż regularne, zbyt głębokie wycinanie skórek może znacznie je podrażnić. Kobiety, które posiadają problemy z ich kondycją, powinny zrezygnować z korzystania z cążek, a w ich miejsce zastosować drewniany patyczek. Przed likwidowaniem skórek patyczkiem, warto wysmarować je specjalnym płynem nawilżającym, który możemy zakupić w sklepach kosmetycznych lub olejem do skórek (np. olej z awokado, olej migdałowy itp.).
Gdy wspomnieliśmy już że dobre są oliwki do skórek, warto przytoczyć świetną metodę na odnowę kondycji skórek przy paznokciach – olejowanie. Jest to zabieg, do którego używa się naturalne olejki, które można zakupić w aptece lub w sklepie kosmetycznym. Świetnie sprawdzają się oleje z migdała, olejek macadamia, olejek waniliowy itp., którymi należy smarować nie tylko suche skórki, ale również płytkę paznokcia i/lub całe dłonie. Takie produkty świetnie wpłyną na stan całej powierzchni dłoni.
Można również przygotować własną domową odżywkę do zniszczonych skórek. W tym wypadku, też warto zastosować odrobinę olejku kosmetycznego, do którego można dodać miód, oliwę z oliwek, „kleks” kremu nawilżającego. Maseczkę nakłada się na dłonie na ok. 30 minut, po czym zmywa bez użycia mydła. Poleca się ubieranie bawełnianych rękawiczek lub owijanie rąk folią z aluminium, dzięki czemu wytworzy się ciepło generujące działanie składników odżywczych zawartych w produktach.
Polecamy także sprawdzić ofertę kawy na https://fonte.com.pl/kategoria/biznes/kawa-biznes/