Żelowy manicure to jedna z najbardziej popularnych i najbardziej trwałych metod stylizacji paznokci. Niekiedy jednak masa żelowa podchodzi powietrzem i odpada od paznokci. Dlaczego tak się dzieje?
Kiedy żel odpada
Żel, który zaczyna odstawać od skórek to nie tylko problem estetyczny. W kieszonce, która tworzy się między naturalną płytką a polimerem łatwo zbierają się zanieczyszczenia i wilgoć, co jest prostą drogą do wyhodowania sobie grzybicy lub zielonej bakterii pod paznokciami. Dodatkowo, każde zapowietrzenie wymaga interwencji, zdejmowania i uzupełnienia masy żelowej a co za tym idzie – lekkiego spiłowania i zmatowienia płytki. Taki zabieg powtarzany zbyt często może powodować osłabienie płytki paznokcia i utratę przyczepności masy żelowej. Dlatego też warto zapobiegać powstawaniu zapowietrzeń i ubytków aby uniknąć problemów ze stylizacją paznokci.
Skąd się biorą zapowietrzenia?
Masa żelowa to sztywna masa polimerowa, pokrywająca naturalną płytkę. Naturalny paznokieć nieustannie pracuje i wygina się, co może doprowadzić do odklejania się sztywnego żelu. Jednak istnieje szereg czynników, które przyczyniają się do powstawania zapowietrzeń. Przede wszystkim przed położeniem żelu płytkę należy odpowiednio przygotować. Paznokieć musi być starannie zmatowiony i odtłuszczony, by przyczepność pasy żelowej była jak najwyższa. Przy okazji warto nieustannie dbać o stan i kondycję paznokci, gdyż żel najlepiej trzyma się na paznokciach zdrowych i mocnych. Podczas aplikacji żelu zwracajmy szczególna uwagę na to, by nie zalać skórek – dzięki temu pod paznokcie nie dostanie się powietrze już na etapie stylizacji. Używając żelu do stylizacji pilnujmy, by do preparatu nie dostały się zbędne zanieczyszczenia. Brudny, zanieczyszczony żel może stracić swoje właściwości i nie trzymać się paznokci jak należy. W rzadkich przypadkach na zmniejszona przyczepność żelu może mieć wpływ mieszanie produktów różnych firm. Niektóre produkty dobrze współpracują tylko wyłącznie z pozostałymi kosmetykami ze swojej serii.
Jak sobie poradzić z zapowietrzeniem?
Kiedy ubytek jest niewielki, można tylko spiłować uszkodzone miejsce i uzupełnić żel tylko w tym jednym miejscu. Jeśli zapowietrzenie obejmuje większą część paznokcia, trzeba niestety zdjąć cały żel i położyć go na nowo. Podczas pracy z masą żelową warto wiedzieć, że bardzo źle na przyczepność żelu działa nikotyna. Podczas stylizacji metodą żelową nie wolno palić papierosów, podczas noszenia paznokci żelowych również warto tego unikać. Żel będzie się lepiej trzymał, jeśli będziemy właściwie dbać o dłonie i paznokcie. Przede wszystkim warto zabezpieczać dłonie gumowymi rękawiczkami podczas prac domowych – częsty kontakt z wodą rozmiękcza żel i pogarsza jego wytrzymałość. Ponadto do pielęgnacji dłoni należy używać pielęgnujących kremów a w nasadce paznokci wcierać pielęgnacyjne olejki, które poprawią ukrwienie paznokci i poprawią stan skórek. Nosząc masę żelową na paznokciach koniecznie trzeba też powstrzymać się od skubania, podważania i obgryzania paznokci.
Polecamy: rowery elektryczne na stronie firmy Mistral